ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

Boże narodzenie, choinka, gwiazdka, kolacja, kolędy, mikołaj, obrzędy, obyczaje, pasterka, potrawy, prezenty, smsy, wieczerza, wiersze, wierszyki, wigilia, zwyczaje, zyczenia, boze narodzenie

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

Wróżb andrzejkowych jest niezliczona ilość, jednak są takie, które są już powszechnie znane i weszły na stałe do andrzejkowej tradycji.

Będzie to na przykład wróżba polegająca na tym, że wszystkie niezamężne dziewczyny stawiają buty jeden za drugim: ta panna, której but stanie częściowo za progiem, może liczyć na rychły związek.

Zwyczaj Andrzejek prawdopodobnie wywodzi się od Andrzeja apostoła, który był rodzonym bratem świętego Piotra. Pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Genezaret.
Warto wspomnieć o tym, że święty Andrzej jest patronem wielu krajów: Austrii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji i Szkocji. Patronuje także rybakom, rycerzom, woziwodom i małżeństwom. Andrzejki to święto panieńskie, a wróżby dotyczą głównie przepowiedni małżeństwa. Kawalerowie powinni poznawać imię przyszłej żony wcześniej, 24 listopada, w wigilię świętej Katarzyny.

Andrzejkowe wrózby

Wróżba polega na rzucaniu łupinki jabłka lewą ręką (od serca) przez prawe ramię do tyłu: widząc, jaka litera się ułożyła, możemy domyślić się imienia przyszłego partnera, które albo będzie rozpoczynało się na daną literę, albo będzie ona w jego imieniu mocno akcentowana.

Możemy też powróżyć sobie w inny sposób. Włóżmy do pojemnika szpilki (powinno ich być siedem lub trzynaście) i potrząśnijmy nimi odrobinę. Następnie trzeba pojemnik odwrócić tak, by szpilki znalazły się na serwecie i przyjrzeć się, jaką utworzyły literę. I tak:

A - będzie symbolem podróży, przeprowadzki
E - oznacza pomyślność w nauce
H – przyniesie szczęście w miłości
K - zapowiada towarzyskie sukcesy
I - uwaga na straty (kradzież)
M - to korzystne propozycje
N - najbliższy okres okaże się dobry
T – oznacza oddanych przyjaciół, możesz liczyć na czyjąś pomoc
V - ktoś zamierza cię wykorzystać
W – uważaj na nieszczerych ludzi
X - okres szczęścia
Z - czekają Cię rozliczenia

Jedną z najpopularniejszych wróżb, niezmiennie kojarzącą się z wieczorem andrzejkowym, jest lanie wosku. Wosk możemy zdobyć, topiąc w małym naczyniu świeczkę. Następnie roztopiony wosk lejemy na wodę przez ucho od klucza. Według dawnych wierzeń klucz ułatwia nawiązywanie kontaktu z zaświatami, ale tylko dobre duchy przodków mogą odsłonić nam przyszłość. Kształt odlanej figury to wróżba. Jej interpretacją powinna zająć się osoba czująca symbolikę. Ten odlew można w półmroku rzucić na ścianę, cień pokazujący się na ścianie może być bowiem bardziej zbliżony do czegoś, co występuje w naturze. Ta wróżba powie nam, co w najbliższym czasie czeka pannę, dla której jest wróżba.

Do kolejnej wróżby potrzebne nam będzie pięć filiżanek. Na pięć spodków trzeba postawić pięć jednakowych filiżanek. Pod cztery filiżanki należy schować: obrączkę, monetę, liść, owoc z dużą ilością pestek. Piątą filiżankę należy pozostawić pustą. Następnie trzeba spodeczki z filiżankami zamienić miejscami oraz wybrać jeden z nich. Jeżeli wybierzemy obrączkę - czeka nas miłość, listek - ślub, monetę – pieniądze, owoc – dzieci (więcej niż jedno). Filiżanka, pod którą nic się nie znajdowało, a została wyciągnięta, oznacza, że w nadchodzącym roku nic szczególnego nie zawita do panny.

Więcej na temat ANDRZEJKOWE WRÓŻBY znajdziesz w wyszukiwarce:

Google
 

boze-narodzenie, choinka-boze-narodzenie, gwiazdka-boze-narodzenie, kolacja-boze-narodzenie, koledy-boze-narodzenie, mikolaj-boze-narodzenie, obrzedy-boze-narodzenie, obyczaje-boze-narodzenie, pasterka-boze-narodzenie, potrawy-boze-narodzenie, prezenty-boze-narodzenie, smsy-boze-narodzenie, wieczerza-boze-narodzenie, wiersze-boze-narodzenie, wierszyki-boze-narodzenie, wigilia-boze-narodzenie, zwyczaje-boze-narodzenie, zyczenia-boze-narodzenie, boże narodzenie, choinka boże narodzenie, gwiazdka boże narodzenie, kolacja boże narodzenie, kolędy boże narodzenie, mikołaj boże narodzenie, obrzędy boże narodzenie, obyczaje boże narodzenie, pasterka boże narodzenie, potrawy boże narodzenie, prezenty boże narodzenie, ANDRZEJKOWE WRÓŻBY, wieczerza boże narodzenie, wiersze boże narodzenie, wierszyki boże narodzenie, wigilia boże narodzenie, zwyczaje boże narodzenie, zyczenia boże narodzenie, boze narodzenie, opłatek

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!